Kgfb egy autóbiztosítás, ami nélkül nem vehetsz részt a közúti forgalomban, aki mégis ezt teszi az súlyos bírságokkal, valamint azzal szembesülhet, hogy egy véletlenül okozott kárt a saját zsebéből kell kifizetnie. A MABISZ Kártalanítási Számla ugyan megtéríti azokat a károkat, amelyeket a kötelező biztosítás megkötése nélkül közlekedők okoznak, de aztán kíméletlenül behajtja az összeget a károkozón.
A Kgfb szerződést még a gépjármű forgalomba helyezése előtt kösd meg, és mielőtt ezt megteszed nézd meg az elérhető ajánlatokat egy Kgfb biztosítási kalkulátorban, mert amit a kereskedő ajánl az nem mindig a legolcsóbb kötelező biztosítás.
Kinek kötelező a biztosítás?
- Személyautó,
- teherautó,
- motorkerékpár, robogó
- utánfutó,
- lakókocsi,
- quad,
- vontató üzembentartójának.
Hol érvényes a kötelező biztosítás?
Ha vakáció vagy üzleti út miatt átléped a határt, akkor sem maradsz védtelen. Jogszabályi előírás kimondja, hogy az itthon kötött Kgfb az Európai Gazdasági Térség tagállamaira, Svájcra, valamint az úgynevezett nemzetközi Zöldkártya Rendszer érintett országaira is kiterjed.
Kötelező biztosítás kötése
Kgfb megkötésére a törvény kötelez. Ha nem kötöd meg, büntetést kaphatsz, vagy autódat akár ki is vonhatják a forgalomból. Az azonban nem mindegy, hogy melyik Kgfb-t választod. Sokféle termék van a piacon, és ha jól választasz, évente több ezer forintot spórolhatsz meg.
Ezektől függ a kötelező biztosítás ára
A Kgfb árak számos tényezőtől függenek.
- Egyebek közt számít a az autó típusa,
- teljesítménye,
- az életkorod,
- esetenként a foglalkozásod,
- a lakhelyed,
- az autóbiztosítási “előéleted”,
- az hogy hány kilométert fog várhatóan futni az autó,
- valamint a bonus-malus besorolásod.
Kötelező biztosítás szüneteltetése
A Kötelező biztosítás dífizetését szüneteltetheted, legfeljebb hat hónapig, például akkor ha autódat ideiglenesen kivonják a forgalomból. Ezt jelezned kell a biztosítónak azzal, hogy az erről szóló iratot bemutatod a biztosítónak. A szerződés szüneteltetését a soron következő hónap elsejétől kérheted, majd az újbóli üzembe helyezés napján ezt a tényt is jelezned kell a biztosítón felé, hogy a kötelező szerződés visszaálljon.
Ha hat hónap elteltével még nem kerül sor a forgalomba való visszahelyezésre, akkor a biztosító automatikusan megszünteti a szerződést érdekmúlásra hivatkozva.
Kötelező biztosítás felmondása, biztosítóváltás
A kötelező biztosítás megkötésétől számított 1 évig érvényes a szerződésed, ezért a biztosítóváltást is ehhez az időponthoz igazítva intézheted. A Kgfb felmondására az évforduló előtt leghamarabb 60, legkésőbb 30 nappal van lehetőséged. Érdemes ügyelned, hogy a felmondási szándékodat legalább 30 nappal a felmondásod előtt biztosan tudasd a biztosítóval. Ha mondjuk az ajánlott levél nem érkezik meg időben, Kgfb biztosításod automatikusan meghosszabbodik egy évvel, és csak jövőre válthatsz biztosítót.
Fontos tudni, hogy évente egyszer lehetőséged van felmondani a Kgfb szerződést ha úgy látod találtál olyat, amely olcsóbb, vagy más kedvező feltételeket kínál. Ezért évente egyszer feltétlenül érdemes használnod az Kgfb kalkulátort. Ha viszont a felmondás nem érkezik be határidőre, szerződésed automatikusan megújul egy újabb évre, és csak a következő évforduló előtt lesz lehetőséged váltani.
A Kgfb felmondása év közben elméletileg lehetséges közös megegyezéssel is, de ritkán jön össze a közös megegyezés.
Mire jó a CASCO?
Míg a KGFB(kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás) egy esetleges baleset során a vétlen fél kárait téríti meg, addig a CASCO azokra a károkra is fedezetet nyújt, amelyek egy saját hibánkból bekövetkező baleset során, saját autónkban keletkeznek. A CASCO emellett például elemi károkra (időjárási körülmények miatt bekövetkező károk), rongálódásra, lopásra és totálkárra is vonatkozhat, de nemcsak egy másik autóval való ütközéskor, hanem például akkor is, ha autónkkal fának csapódunk vagy lesodródunk az útról. Bár a CASCO biztosítás megkötése alapvetően opcionális, a hitelre vásárolt gépjármű esetén kötelezővé tehetik.
Mikor fizet a CASCO?
Egy alap casco biztosítás leggyakrabban baleset és rongálás, elemi károk, valamint lopáskár esetén nyújt fedezetet, de számos kiegészítőt választhatunk mellé, amivel személyre szabhatjuk biztosításunkat. Hasznos kiegészítő például a poggyászbiztosítás és az extra felszerelésekre, például klímára vagy nagyobb értékű hangrendszerre vonatkozó biztosítás. A biztosítók ajánlatai eltérőek, így van olyan konstrukció, ahol az alapcsomag részét képezi a vadkár fedezet, máshol kiegészítőként választhatjuk ugyanezt. A CASCO biztosításnak több módozata létezik, melyeket a kiegészítőkkel egyéni igényeinkhez és vezetési szokásainkhoz igazíthatunk, ha pedig valóban minden lehetséges helyzetre fel akarunk készülni, érdemes teljes körű CASCO biztosítást választani. Egyszerűen összehasoníthatjuk a különböző biztosítók CASCO ajánlatait, hogy valóban a számunkra legmegfelelőbb konstrukciót választhassuk.
Bár a CASCO biztosításra számos helyzetben támaszkodhatunk, vannak bizonyos kivételek, amelyekre a legátfogóbb CASCO sem fizet. Ha a baleset gondatlanság miatt következik be, tehát, ha a vétkes sofőr alkohol, kábítószer vagy más tudatmódosító hatása alatt állt, vagy túllépte a megengedett sebességhatárt, nem jogosult kártérítésre . Lopás esetén is vannak kivételek: nem köteles fizetni a biztosító, ha nincs érvényes forgalmi vizsgánk, vagy nyitva felejtettük a kocsiajtót. Egyes biztosítók az időjárási körülmények okozta elemi károk megtérítését is feltételekhez, például téli hónapokban a téli gumi meglétéhez köti. A CASCO feltételei biztosítónként eltérhetnek, ezért biztosításkötés előtt mindig alaposan olvassuk át a szerződési felételeket!
MINDIG KÉRJ SZAKÉRTŐI SEGÍTSÉGET!