Falusi CSOK támogatás, akár a CSOK plusz kamattámogatott hitellel együtt! 5000 fő alatti preferált kistelepüléseken. Új ház vásárlására, építésére akár 15 millió forint vissza nem térítendő támogatás. Használt lakás vásárlására és egyidejű bővítésére, korszerűsítésére akár 15 millió forint vissza nem térítendő támogatás Vállalt gyermekekre a legfeljebb 3 százalékos kamatozású CSOK plusz hitellel együtt is
Igényelhető a Falusi CSOK támogatás
Nagykorú, magyarországi lakcímmel rendelkező állampolgárként
Meglévő gyermek után a szülő(k) életkorától és családi állapotától függetlenül
NAV felé fennálló, 5.000 Ft-ot meg nem haladó köztartozás esetén
Büntetlen előélettel
Vállalt gyermekekre vonatkozóan csak házastársként, ha a feleség 41 év alatti
Egyikőtök részéről legalább 2 éves TB jogviszonnyal
A falusi CSOK támogatás alapvető célja, hogy a preferált kistelepüléseken korszerű, modern ingatlanokban élhessenek a családok. A különböző élethelyzetekhez eltérő támogatási cél tartozik, ezek közül cikkünkben a meglévő ingatlan korszerűsítésének és a használt lakás megvásárlásával egyidejű korszerűsítésnek 2024-es szabályaival foglalkozunk részetesen. Megtudhatod többek között, hogy melyek a korszerűsítendő ingatlanra vonatkozó feltételek, milyen munkálatok végezhetők falusi CSOK-ból, kell-e önerő vagy milyen számlákat fogadnak el a bankok.
Falusi CSOK támogatás 2024-ben többféle lakáscélra
2024-ben a korábbiaktól eltérően már új lakás vásárlására vagy építésére is fel lehet venni a falusi csokot. Így ezekben az élethelyzetekben nyújthat segítséget a támogatás:
- használt lakóingatlant vásárolnál és korszerűsítenéd is azt
- használt ingatlant vásárolnál és bővítenéd is azt
- használt ingatlant vásárolnál, bővítenél és korszerűsítenél egyszerre
- meglévő lakásodat/házadat korszerűsítenéd
- meglévő ingatlanodat bővítenéd
- meglévő ingatlanodat bővítenéd és korszerűsítenéd egyszerre
- új, egylakásos lakóépületet (házat) építenél vagy vásárolnál
Falusi CSOK igénylési feltételei korszerűsítés esetén
Igénylőként számos feltételnek meg kell felelnetek. A személyi feltételeken (pl. büntetlen előélet, köztartozásmentesség, igazolható elvárt idejű TB jogviszony) túl különböző elvárások vonatkoznak a gyermek(ek)re is, aki(k)re tekintettel igénylitek a falusi csokot. Ráadásul a támogatással érintett ingatlan felé is szigorú követelményeket támaszt a jogszabály. Az igénybevétel részletes feltételeiről falusi CSOK oldalunkon tájékozódhattok.
Falusi CSOK összegei korszerűsítésre
A támogatás összege a meglévő és/vagy vállalt gyermekek számától függ:
- 1 gyermekre: meglévő ingatlan korszerűsítésére 500 ezer forint, használt lakás vásárlással egybekötött korszerűsítésre 1 millió forint,
- 2 gyermekre: meglévő ingatlanra 2 millió forint, lakásvásárlással egybekötve 4 millió forint,
- 3 vagy több gyermekre: meglévő ingatlan esetén 15 millió forint, lakásvásárlással egybekötött korszerűsítés esetén 7,5 millió forint jár.
Használt lakás vásárlása és egyidejű korszerűsítése esetén a vásárlásra fordítandó összeg nem haladhatja meg a támogatás 50 százalékát.
A korszerűsítendő ingatlanra vonatkozó követelmények
A falusi CSOK-os lakásnak lakhatásra alkamasnak kell lennie, illetve az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott ingatlan kell legyen a hozzá tartozó földrészlettel, amely rendelkezik legalább:
- 12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával és főzőhelyiséggel – ennek
hiányában legalább 4 négyzetméter alapterületű, a főzést lehetővé tevő, önálló szellőzésű lakótérrel, térbővülettel, - fürdőhelyiséggel és WC-vel
- közműves villamosenergia-szolgáltatással
- egyedi fűtési móddal
- közműves szennyvízelvezetéssel, vagy ha nincs a településen (településrészen) közműves szennyvízelvezetés, akkor a szennyvíz tisztítása és elhelyezése egyedi szennyvízkezelő berendezéssel vagy tisztítómezővel ellátott oldómedencés műtárggyal vagy időszakos tárolása egyedi, zárt szennyvíztárolóban történik
- közműves ivóvíz-szolgáltatással, vagy ha a településen (településrészen) nincs közműves ivóvíz-szolgáltatás, akkor a telken ivóvíz minőségű vizet szolgáltató kút van.
Fontos, hogy a korszerűsítési célt magában foglaló támogatás esetén – a lakószoba és a főzőhelyiség kivételével – azoknak az ingatlanra vonatkozó feltételeknek, amelyeket a korszerűsítés során el lehet végezni, a korszerűsítés elvégzése után kell teljesülnie. Ez azt jelenti, hogy ha például a fűtés nem megfelelő az ingatlanban, vagy nincs is fűtés, akkor a korszerűsítési költségvetés elkészítésekor vállalni kell a támogatás követelményeinek megfelelő fűtés kialakítását.
Az érintett ingatlanban az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett, legalább 50 százalékos tulajdoni hányaddal kell rendelkeznetek.
Külterületi lakás esetén nem vehető igénybe a falusi CSOK azon fejlesztési tevékenységre, amely
- a VP6-7.2.1.4-17 azonosító jelű, „Tanyák háztartási léptékű villamos energia és vízellátás, valamint szennyvízkezelési fejlesztései” megnevezésű felhívás, vagy valamely Tanyafejlesztési Program előirányzat keretében nyújtott támogatás igénybevételének feltételeiről szóló miniszteri rendelet vagy pályázati felhívás szerinti támogatásból került megvalósításra,
- amennyiben az azzal kapcsolatos, a támogatói okiratban/szerződésben foglalt fenntartási, üzemeltetési kötelezettség még fennáll.
Szükséges-e önerő a falusi CSOK támogatással végzett korszerűsítéshez?
Mivel a támogatás folyósítása a készültségi foknak megfelelően utólagos, ezért a munkálatokat (mind az anyagköltséget, mind pedig a munkadíjat) meg kell finanszírozni saját erőből legalább az első részfolyósításig. Ennek megtörténte előtt helyszíni szemle keretében a bank meggyőződik arról, hogy az ütemezés szerint haladtok-e a korszerűsítéssel.
Olyan értelemben viszont nincsen szükség önerőre, hogy szabad pénzben szükséges lenne azt felmutatni, hiszen például a már előre megvásárolt anyagok is a saját erőt jelentik. Önerő beépítési kötelezettség sincsen, a költségvetés teljes összege finanszírozásra kerülhet a falusi csokból.
Lehetőség van a költségvetés módosítására?
A falusi CSOK korszerűsítési részének első részfolyósítása előtt van még lehetőség a költségvetés módosítására. A módosított költségvetésben korábban fel nem tüntetett tétel is szerepelhet. Fontos azonban, hogy a költségvetés összege nem változhat. Ha a költségvetés összege csökkenne, akkor a támogatási összeg is arányosan kevesebb lehet.
A költségvetés módosításához újabb értékbecslés nem szükséges. Az, hogy szükség van-e újabb helyszíni szemlére, felülvizsgálatra, az egyedileg kerül meghatározásra.
Falusi csok segítségével történő korszerűsítés esetén a hitelintézet által elfogadott költségvetésben szereplő bekerülési költség megfizetéséhez adó-visszatérítési támogatást igényelhettek. Összege megegyezik a korszerűsítéshez megvásárolt anyagok és igénybe vett szolgáltatások számlájában feltüntetett és a kiállított számla szerint megfizetett általános forgalmi adó összegével, de nem haladhatja meg az 5 millió forintot.
Ennek feltételei:
- 2018. január 1-jén vagy azt követően kiállított számla alapján, egy alkalommal igényelhető,
- kizárólag a 27 százalékos általános forgalmi adó mértékkel kiállított számla benyújtása esetén vehető igénybe.
a falusi CSOK 2024-es változatáról azt érdemes tudni, hogy ezt is a preferált kistelepüléseken lehet igénybe venni
- használt lakás vásárlására és bővítésére, illetve korszerűsítésére,
- meglévő használt lakás bővítésére, illetve korszerűsítésére
- vagy új egylakásos lakóépület vásárlására vagy építésére.
Használt lakás vásárlására abban az esetben igényelhető a falusi CSOK, ha ugyanabban a kérelemben a lakás korszerűsítésére, bővítésére vagy korszerűsítésére és bővítésére is igénylitek az otthonteremtési kedvezményt. A falusi CSOK akkor is igényelhető, ha az adott ingatlanra korábban CSOK-ot vettetek igénybe.
A falusi CSOK 2024-es összegei az alábbiak szerint alakulnak gyerekszámtól függően:
Használt lakás vásárlás egyidejű bővítéssel és/vagy korszerűsítéssel | Meglévő használt lakás korszerűsítése | Meglévő használt lakás bővítése vagy bővítése-korszerűsítése | Új egylakásos lakóépület vásárlása, építése | |
1 gyermekre | 1.000.000 Ft | 500.000 Ft | 600.000 Ft | 1.000.000 Ft |
2 gyermekre | 4.000.000 Ft | 2.000.000 Ft | 2.000.000 Ft | 4.000.000 Ft |
3 vagy több gyermekre | 15.000.000 Ft | 7.500.000 Ft | 7.500.000 Ft | 15.000.000 Ft |
A falusi CSOK összegei tehát 1 és 15 millió forint között alakulnak felhasználási céltól és gyerekszámtól függően.
MINDEN ESETBEN KÉRD SZAKÉRTŐ SEGÍTSÉGÉT!