2024. január 1-jétől vehető igénybe a CSOK Plusz, amely új és használt lakásvásárlásra, új lakás építésére valamint meglévő lakás bővítésére ad lehetőséget azoknak a házaspároknak, akik legalább egy gyermek születését vállalják.
A CSOK Plusz új lakás vásárlása esetén a vételár megfizetéséhez igényelhető, ezért szükséges az adásvételi szerződésben a CSOK Plusz megnevezését és annak igényelt összegét is feltüntetni.
A CSOK Plusz olyan új lakás vásárlásához vehető igénybe, amelyet gazdálkodó szervezet vagy befektetési alap épít vagy építtet természetes személy részére való értékesítés céljából, és amelyet első ízben, természetes személyek részére értékesítenek.
CSOK Plusz összege új lakás vásárlásakor
A kölcsön összege nem haladhatja meg
- egy gyermeket vállaló gyermektelen igénylők esetén a 15 000 000 forintot,
- két gyermeket vállaló gyermektelen igénylők vagy egy gyermeket vállaló egygyermekes igénylők esetén a 30 000 000 forintot,
- három gyermeket vállaló gyermektelen igénylők, két gyermeket vállaló egygyermekes igénylők, vagy egy gyermeket vállaló többgyermekes igénylők esetén az 50 000 000 forintot.
A CSOK Plusz tartozás elengedés szabályai
A kölcsönkérelem benyújtását követően született vagy örökbefogadott gyermekeitek közül a másodikként született vagy örökbefogadott, és minden egyes ezt követően született vagy örökbefogadott további gyermeketek után
- gyermekenként 10 000 000 forint összegű vissza nem térítendő gyermekvállalási támogatásra vagytok jogosultak.
Az új lakás vételárára vonatkozó szabály
A lakás vételára nem haladhatja meg
- első közös lakás esetén a 80 000 000 forintot vagy
- az előző ponton kívüli esetben a 150 000 000 forintot,
azzal, hogy a vételár legfeljebb 20 százalékkal térhet el a hitelintézet által megállapított forgalmi értéktől.
Nem az első közös lakás megszerzése esetén a vételárnak meg kell haladnia a másik, a kölcsönkérelem benyújtása időpontjában meglévő közös tulajdonú lakásotok – több közös lakás esetén a közös lakóhelyetekként utoljára bejelentett lakás – forgalmi értékét, vagy az azt megelőző 2 éven belül utoljára értékesített közös tulajdonú lakásotok eladási árát.
Az új lakóingatlan hasznos alapterületére vonatkozó előírás
Új lakás hasznos alapterülete:
- egy gyermek esetén legalább 40 m2,
- két gyermek esetén legalább 50 m2,
- három vagy több gyermek esetén legalább 60 m2.
Új egylakásos lakóépület hasznos alapterülete:
- egy gyermek esetén legalább 70 m2,
- két gyermek esetén legalább 80 m2,
- három vagy több gyermek esetén legalább 90 m2.
A lakás hasznos alapterületének kiszámításánál a veletek közös háztartásban élő és vállalt valamennyi gyermeket figyelembe kell venni, ideértve a közös háztartásban élő azon gyermekeket is, akik után az egyéb lakáscélú állami támogatásokról szóló jogszabályok szerint vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatást vagy kölcsönt vettetek már igénybe.
CSOK Plusz további feltételei új lakás vásárlása esetén
- A lakás a lakhatási igények kielégítésére alkalmas kell, hogy legyen, ezt a hitelintézet a kölcsön folyósítását megelőzően ellenőrzi.
- A lakásban kizárólag a házastársad és te, azaz a támogatott személyek szerezhetnek tulajdont. Kivétel, ha a kölcsönkérelem benyújtása előtt a kölcsönnél figyelembe vett kiskorú gyermek az elhunyt szülője után ingatlantulajdont szerzett, és a túlélő szülő újabb házasságkötését követően a CSOK Plusz igénybevételével másik új lakást vásárol. Ekkor ugyanis a CSOK Plusszal érintett lakásban – a gyámhatóság rendelkezésének megfelelő mértékben – a támogatott személy mellett a kölcsönnél figyelembe vett, vele együtt költöző kiskorú gyermek is szerezhet tulajdont.
- A lakásban neked és házastársadnak is az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdonnal kell rendelkezned.
- Több önálló lakásból álló, osztatlan közös tulajdon esetén feltétel, hogy a kölcsönnel érintett lakásra vonatkozóan kizárólagos használati jogotok álljon fenn.
- Az eladó egyikőtöknek sem lehet közeli hozzátartozója vagy élettársa, valamint ha az eladó gazdálkodó szervezet, abban nem rendelkezhettek tulajdonnal, valamint a gazdálkodó szervezet tulajdonosa egyikőtöknek sem lehet közeli hozzátartozója vagy élettársa.
- Vállalnotok kell, hogy az adásvételi szerződésben meghatározott vételárat az eladó által megjelölt fizetési számlára vagy a bank kölcsöntartozást nyilvántartó technikai számlájára teljesítitek. A vételár legfeljebb 10%-a teljesíthető készpénzben.
CSOK Plusz 2024 maximum 3%-os kamattámogatott hitel igénylése egyszerűen
- 1 vállalt gyermek esetén 15 millió forint
- 2 gyermek (legalább 1 vállalt) esetén 30 millió forint
- 3 vagy több gyermek (legalább 1 vállalt) esetén 50 millió forint
Az MNB már 2023 őszén utalt arra, hogy az első lakásvásárlókat akár 10% önerővel lakáshoz segítené. Ezt most a jövedelemarányos törlesztőrészlet és a hitelfedezeti arányok szabályozásáról szóló rendelet módosításával meg is lépték: 2024. január 1-jétől 10% önerővel is igényelhető lakáshitel, azonban ennek további feltételei is vannak.
A feltételek, amiknek teljesülnie kell a 10% önerő esetén
10% önerő azonban nem minden lakáshitel felvevő számára lesz elegendő. Az MNB rendelet ugyanis további kritériumokat határozott meg.
Maximum 41 éves korhatár
10% önerő-hányaddal akkor vehetsz igénybe lakáshitelt, ha a hitelkérelem benyújtásának napjáig sem te, sem az adóstárs nem töltötte be a 41. életévét.
Tulajdoni hányadra vonatkozó előírás
A lakás forgalmi értékének 90%-át abban az esetben finanszírozhatod lakáskölcsönből, ha a hitelkérelem benyújtásának napjáig
- egyikőtök sem rendelkezett lakásban 50%-ot elérő tulajdoni hányaddal,
- vagy kizárólag olyan lakástulajdonnal rendelkeztetek, amely – a tulajdoni hányad mértékétől függetlenül – jogszabályon alapuló haszonélvezeti joggal terhelt.
Ezen feltételek teljesüléséről írásban kell nyilatkoznotok, valamint azt a hitelnyújtó az ingatlan-nyilvántartás adatai alapján ellenőrzi.
Életkorhatár
Míg CSOK Pluszra azok a házastársak lehetnek jogosultak, akik közül a feleség a kölcsön iránti kérelem benyújtásának időpontjában még nem töltötte be a 41. életévét, addig ez az életkorra vonatkozó előírás 10% önerővel történő finanszírozás esetén mindkét fél részéről alapfeltétel.
A legfőbb feltétel a lakhatásra alkalmasság
CSOK Plusz hitellel azok az ingatlanok finanszírozhatók, melyek az ingatlan-nyilvántartásban – fő rendeltetés szerint – lakóházként vagy lakásként vannak nyilvántartva, továbbá tanya, vagy birtokközpont megnevezéssel nyilvántartott ingatlan lakáscélú épületei is megfelelőek a hozzá tartozó földrészlettel.
Az egyik legfontosabb előírás, hogy a célingatlan – az ingatlan-értékbecslési szakvélemény alapján – a lakhatási igények kielégítésére alkalmas legyen, a lakhatás feltételeinek megfeleljen.
Ezt a követelményt a bank a CSOK Plusz kérelem elbírálása során helyszíni szemle keretében, szemrevételezéssel vizsgálja. Ha ennek során azt állapítja meg a pénzintézet, hogy a lakás a lakhatási igények kielégítésére nem alkalmas, akkor a bank felé műszaki szakértői szakvéleménnyel igazolhatjátok ennek ellenkezőjét. Az igazolás megléte esetén a lakhatási igények kielégítésére való alkalmatlanságra hivatkozva a hitelintézet nem utasíthatja el a CSOK Plusz kérelmet.
A banki értékbecslő által végzett helyszíni szemle megtörténtekor is teljesülnie kell a lakás lakhatóságával kapcsolatos feltételeknek (ivóvízellátás, egyedi fűtési mód). Ha tehát a támogatott ingatlant szeretnétek felújítani és az eladó hozzájárulásával a lakás felújítását már a tulajdonba kerülés előtt megkezditek, akkor ügyelnetek kell a fentiek teljesülésére. Amennyiben ugyanis az értékbecslő helyszíni szemléjekor nem teljesül az ivóvízellátásra vagy egyedi fűtésre vonatkozó előírás, a lakás nem fog megfelelni a lakhatási feltételeknek és a hitelintézet elutasítja a CSOK Plusz kérelmeteket.
Ha lakás bővítésére igénylitek a CSOK Plusz kölcsönt, akkor a hasznos alapterületre vonatkozó előírást legkésőbb a bővítés elvégzését követően kell teljesíteni.
Bővítésnek minősül a lakás függőleges (emeletráépítés, tetőtérbeépítés) és/vagy vízszintes irányú (hozzáépítés) hasznos alapterületének legalább egy 12 m2-es lakószobával történő növelése érdekében végzett építési tevékenység, ideértve az építmény térfogatnövelésével nem járó tetőtér-beépítést, valamint az emelet-ráépítést is
A meglévő épület, épületrész vagy építmény átalakítása nem minősül a lakás bővítésének!
A CSOK Pluszos ingatlannal szemben szerkezeti megkötést nem tartalmaz a vonatkozó kormányrendelet. Tégla, könnyűszerkezet, vegyes falazat egyaránt elfogadható, ha az ingatlan a lakhatási igények kielégítésére alkalmas és teljes körű vagyonbiztosítás köthető rá. A könnyűszerkezetes, a vályog, illetve vályoggal vegyes falazatú ingatlanok esetén az értékbecslő kiemelten ellenőrzi a műszaki tartalmat és állapotot. Vályogház esetén szintén kiemelt szerepe van a csapadékvíz elvezetésének és a vízszigetelésnek.
A CSOK Plusz hitel fedezeteként kizárólag Magyarország területén lévő, önállóan forgalomképes olyan lakóingatlan szolgálhat, amely hosszú távon értékálló.
Használt ingatlan esetén fontos, hogy rendelkezzen használatbavételi engedéllyel (hatósági bizonyítvány a használatbavétel tudomásulvételi eljárásról/ használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvány) vagy építési jellegű hiteleknél azt kapjon.
Amennyiben új lakásvásárlásra szeretnétek felhasználni a CSOK Pluszt, az alábbi feltételeket kell figyelembe venni:
- a használatbavételi engedély 2016. január elsején vagy azt követően került kiállításra,
- a lakást gazdálkodó szervezet vagy befektetési alap természetes személy részére való értékesítés céljára építi vagy építette, és
- a lakást első ízben, természetes személyek részére értékesítik.
Ha vásárlás esetén az új lakás a kérelem benyújtásakor még nem rendelkezik használatbavételi engedéllyel, akkor fontos, hogy az érvényben lévő építési dokumentáció (építési engedély, egyszerű bejelentés, stb.) nem lehet 2016. január 1. előtti.
A CSOK Plusz igénybe vehető több lakásból álló osztatlan közös tulajdonú ingatlan esetén is. Jogosultsági feltétel a támogatott személyek tulajdonszerzése. Osztatlan közös tulajdon esetén a támogatott személyek kizárólagos használati jogának fennállásával igazolható a tulajdonszerzés, amihez használati megosztási szerződés benyújtása szükséges.
A jogszabály szerint gyermek az igénylő vér szerinti vagy örökbefogadott eltartott gyermeke, aki a 25. életévét még nem töltötte be, vagy betöltötte, de megváltozott munkaképességű személynek minősül. Gyermeknek számít a magzat is a várandósság betöltött 12. hetét követően.
Alapesetben vállalt gyermeknek minősül az a gyermek, aki a kölcsön felvételekor még nem született meg. Ennek alapján vállalt gyermeknek számít a CSOK Plusz igénylésekor már fennálló várandósság szerinti magzat is.
A gyermekvállalás teljesítése a támogatott személyek által örökbefogadott gyermek is, ha az örökbefogadás a kölcsönkérelem benyújtását követően történik, az örökbefogadást engedélyező határozat a kölcsönkérelem benyújtását követően válik véglegessé.
Ha a magzat a a 12. várandóssági hét betöltését követően elhal vagy halva születik, vagy ha a házastársak egyike elhalálozik, a gyermekvállalást teljesítettnek kell tekinteni.
Mely gyermek után lehettek jogosultak a hiteltörlesztés szüneteltetésére?
A CSOK Plusz hitel törlesztésének szüneteltetésére lehettek jogosultak:
- a kölcsönkérelem benyújtását követően a várandósság legalább 12. hetét elsőként betöltő magzat vagy elsőként megszületett gyermeketek után (ha a várandósság a kölcsönkérelem benyújtásának időpontjában vagy azt követően fennállt) vagy
- a kölcsönkérelem benyújtását követően az általatok közösen elsőként örökbefogadott gyermek után, ha az örökbefogadást engedélyező határozat a kölcsönkérelem benyújtását követően válik véglegessé.
Melyik gyermeketek után jár gyermekvállalási támogatás?
A kölcsönkérelem benyújtását követően a másodikként született vagy örökbefogadott, és minden egyes ezt követően született vagy örökbefogadott további gyermeketek után gyermekenként 10.000.000 forint összegű vissza nem térítendő gyermekvállalási támogatásra vagytok jogosultak, melyet a CSOK Plusz hitel tőketartozás csökkentésére kell felhasználni (a fennálló hitelből engedik el).
A gyermekvállalási támogatás igényelhető
- a kölcsönkérelem benyújtásának időpontjában vagy azt követően fennálló várandósság esetén, legalább a 12. hetet betöltött magzat után,
- közösen örökbefogadott gyermek után, ha az örökbefogadást engedélyező határozat a kölcsönkérelem benyújtását követően válik véglegessé.
Ugyanazon gyermek után kizárólag egy alkalommal folyósítható gyermekvállalási támogatás. A támogatás iránti kérelem vér szerinti gyermek esetén a várandósság betöltött 12. hetét követően – ideértve a szülést követő időszakot is – legkésőbb a gyermek születését, örökbefogadott gyermek esetén az örökbefogadást engedélyező határozat véglegessé válását, a magzat elhalása vagy halva születése esetén az erre vonatkozó igazolás keltét követő 180 napig nyújtható be a bankhoz.
KÉRD SZAKÉRTŐ SEGÍTSÉGÉT TÁMOGATÁS ÉS HITEL IGÉNYLÉSÉHEZ!