A megtakarításos életbiztosítások olyan szerteágazó termékek, hogy a csoportosításuk többféle szempontból is lehetséges. Ennek egyik módja a díjfizetés gyakorisága. Ez alapján tehát mindkét módozat (vagyis a klasszikus és a befektetési egységekhez kötött) esetén beszélhetünk rendszeres, vagy egyszeri díjas konstrukcióról. Ám a unit linked típusú biztosítások napjainkban sokkal inkább elterjedtek, így a továbbiakban mi is ezekkel foglalkozunk részletesebben.
A képlet ugyanakkor nem ilyen egyszerű. Ugyanis a rendszeres és az egyszeri díjas típusokon belül is megkülönböztethetünk szabad felhasználású vagy éppen nyugdíjcélú termékeket. Emellett pedig számos egyéb ponton is eltér egymástól ez a két forma. Mindkettőnek megvannak az előnyei és hátrányai, ha viszont nem vagyunk járatosak a pénzügyekben, akkor nem egyszerű eldönteni, hogy melyik lenne számunkra az ideális.
A rendszeres díjas megtakarításos életbiztosítás
Ez a fajta biztosítás azoknak kedvez, akik takarékoskodni szeretnének, és nem áll rendelkezésükre nagyobb összeg, amit egyszerre befektethetnének. Hiszen ennek a konstrukciónak az a lényege, hogy rendszeresen fizetünk be valamekkora összeget, a megtakarításunk pedig egyszerre gyarapodik és hozamokat termel a befektetésnek köszönhetően.
A célunk itt tehát a tőkeépítés, így tulajdonképpen ez egy megtakarítási forma. Az ily módon összegyűjtött pénz pedig a legtöbb esetben szabad felhasználású, ugyanakkor például a nyugdíjas éveinkre való gyűjtögetés esetén – az adójóváírás lehetőségéért cserébe – konkrét célhoz kötött is lehet. Természetesen a cél nélküli, szabad felhasználású konstrukciók is általában valamilyen konkrét cél érdekében köttetnek (pl. gyermekek jövője, későbbi ingatlanvásárlás stb.), de ettől függetlenül később bármire fordíthatjuk.
Az egyszeri díjas biztosítói befektetés
A rendszeres díjas típussal ellentétben itt a fő cél nem a tőke gyűjtése, hanem a már meglévő pénzünk gyarapítása. Tehát a lényeg nem a megtakarításon, hanem a befektetésen van. Emiatt ennél a konstrukciónál nem beszélhetünk rendszeres befizetésekről, hiszen többnyire egyszer, az induláskor fizetünk be egy nagyobb – százezres vagy milliós nagyságrendű – összeget.
Ezt a pénzt is ugyanúgy befektetik különféle alapokba, és a kockázati szintet (vagyis az alapok felosztását) is ugyancsak mi határozzuk meg. Az egyszeri díjas változat viszont rövidebb távra is jó befektetés lehet, hiszen akár már pár hónap, vagy 1-2 év után is szabadon hozzáférhető. A befizetéstől számított ötödik évtől pedig már teljesen kamatadó-mentesen vehetjük ki innen pénzünket részben vagy akár egészben.
Eseti számlát ez a konstrukció is tartalmaz, hiszen magára a fő számlára csupán egyetlen alkalommal, a szerződéskötéskor tudunk befizetni. Mivel azonban az eseti számlára történő befizetés nem kötelező, ezért nem ösztönöz megtakarításra sem.
Ráadásul a tőkenövelés adminisztrációs szempontból macerásabb is, hiszen külön nyilatkozatot igényel, hogy milyen eszközalapokba szeretnénk betenni az eseti számlára befizetett pénzt. Ennek ellenére akadnak olyan helyzetek, amikor érdemes használni, hiszen bár hasonlóan működik, mint egy másik egyszeri díjas számla, azonban a költségei sokszor kedvezőbbek, ami cseppet sem elhanyagolható szempont.
Az egyszeri díjas befektetésekre az a jellemző, hogy többnyire rugalmasak, könnyen kezelhetőek, és itt sem szükséges célt megadni, kivéve, ha ezt a konstrukciót választjuk nyugdíjcélra. Ebben az esetben ugyanis csak akkor férünk hozzá a befektetésünkhöz, ha nyugdíjba vonulunk.
A GYERMEKJÖVŐ BIZTOSÍTÁS
A szülők számára a gyermekeik biztonsága és jövője a legfontosabb érték. A világ folyamatosan változik, minden nap egy új élmény, új felfedezés a gyerekekkel. Az örömteli pillanatok feledtetik az aggodalmakat, a félelmeket, de mi lenne, ha egy váratlan esemény, baleset vagy betegség történne… Vajon akkor is meg tudod valósítani jövőbeni céljaidat, gyermeked álmait?
Tehát bármilyen céllal indíthatsz megtakarítást Te döntöd el a célt és ez által a felhasználást is illetve a havi vagy évi befizetés összegét és a futamidőt is.
Ezt általában a cél megvalósítás évére időzítheted tehát egy gyermek jövő esetén a gyermek iskolába menetele, továbbtanulása, esküvője,lakásvásárlása stb. lehet a futamidő vége, de lehet a saját nyugdíjba vonulásod éve is ami után komfortosabb lesz a megélhetésed hiszen nem csak az állami nyugdíjat tudod majd beosztani hanem kiegészítésként a megtakarításos biztosításodat is.
KÉRJ SEGÍTSÉGET SZAKEMBERTŐL A TEVEID PONTOS ÉS MEGFELELŐ MEGVALÓSÍTÁSÁHOZ!